We are Manufacturers SS Buttweld pipe fittings & stockiest & supplier of stainless steel,,Importers, Exporters, for the following materials:STAINLESS STEEL, SHEET, PLATES, COILS, TUBES, PIPES, RODS, WIRES, FLATS, STRUCTURAL, FITTINGS, FLANGES etc.Confirming to TP-202, 304, 304L, 309, 310, 310S, 316, 316S, 316TI, 321, 410, 430, 904L, NICKLE, MONEL, INCONEL, TITANIUM & ALL HIGH NICKLE GRADES.ALL ITEMS IN BRASS, COPPER, ALUMINUM, CARBON STEEL, MILD STEEL & BOILER QUALITY (BQ) ITEMS
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Material | SS |
| Elbow Bend Angle | 45 degree |
| Elbow Type | Long Radius |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Chemical Handling Pipe |
| Alloy Rare Shape | NO |
| Nominal Conduit Size | 2'' |
| Packaging Size | GOOD |
| Size Range | 2'' |
Minimum order quantity: 10 Piece
KEDAR STEEL & ALLOYS We are Manufacturers SS Buttweld pipe fittings & stockiest & supplier of stainless steel(ELBOW , 2D ,3D, 5D, POLICE ELBOW , TEE , ECC REDUCER, CON REDUCER, BELLOW , U BEND , DISHEND CAP ,UNION , NIPPLE , SOCKET WELD , FLANGES, NUT BOLT STUD )
Grades of ~Materials(SS316, SS316L, SS304, SS304L ,SS321, SS317 ,SS310, SS910, 9010, SS 2205Duplex,super duplex)
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Size | 1 inch |
| Material | SS |
| Type of Tee | Straight |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Schedule | Sch 20 |
| Surface Finish | Anodized |
| Technics | Forged |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS316L |
| Connection | Welded |
| Size | 1/2 |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Is It Anodised | Anodised |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 90 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 6 inches |
| Elbow Bend Angle | 90 degree |
| Elbow Type | Long Radius |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Schedule | Sch 20 |
| Material | SS |
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Size | 1 inch |
| Material Grade | SS 304 |
| Schedule | Sch 40 |
| Type of Tee | Straight |
| End Connection Type | Buttweld |
| Form | Equal Tee |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Connection Type | Welded |
| Material Grade | yes |
| Brand | yes |
| Color | yes |
₹ 115 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.25 inch |
| Bend Angle | 90 degree |
| Nominal Size | 1/2 inch |
| Product Type | Long Radius |
| Stainless Steel Rare Shape | yes |
| Tensile Strength Mpa | yes |
| Hot Forming Sizes | yes |
₹ 2100 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Elbow Bend Angle | 90 degree |
| Elbow Type | Long Radius |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| End Connection Type | Buttweld |
| Type of Coupling | Full |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Size | 0.25 inch |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Metal |
| Bend Angle | 90 degree |
| End Connection Type | Buttweld |
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Size | 1/2 inch |
| Material | SS |
| Type of Tee | Straight |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Size/Diameter | 0.5 inch |
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Size/Diameter | 1/2 inch |
| Bend Radius | 1.5D |
| Bend Angle | 180 degree |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Elbow Bend Angle | 90 degree |
| Elbow Type | Long Radius |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Chemical Handling Pipe |
| Size/Diameter | 4 inches |
| Schedule | Sch 40 |
| Weight | 3 |
| Thickness | 7 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Size | 1 inch |
| Thread Size | yes |
| Color | yes |
| Product Type | yes |
| Shape | yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Size | 1/2 inch |
| Usage/Application | Gas Pipe |
| Length | YES |
| Weight | YES |
| Brand | YES |
| Rate Pressure | YES |
| Technics | YES |
| Elongation | YES |
| Tensile Strength | YES |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Gas Pipe |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Usage/Application | Hydraulic Pipe |
| Connection Type | Welded |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Material Grade | SS 304 |
| Schedule | Sch 20 |
| Type of Tee | Straight |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
₹ 190 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Gas Pipe |
| Material | Stainless Steel |
| Product Type | yes |
| Finish Type | yes |
| Head Code | yes |
| Size Range | yes |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Bend Angle | 90 degree |
| Nominal Size | 1/2 inch |
| Product Type | Long Radius |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Size | 1 inch |
| Schedule | Sch 40 |
| Type of Tee | Reducing |
| End Connection Type | Socketweld |
| Usage/Application | Gas Pipe |
| Form | Unequal Tee |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Thread Length | 5 Inch |
| Type of Nipple | Weld |
| Length | 4 Inch |
| End Connection Type | Socketweld |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 10 mm |
| Surface Finish | Powder Coated, Varnished |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Grade | Carbon Steel |
| Usage/Application | Pharmaceutical / Chemical Industry |
| Size | yes |
| Material | yes |
| Material Grade | yes |
| Color | yes |
| Finishing Type | yes |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Brand | yes |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 3 inches |
| Usage/Application | Chemical Fertilizer Pipe |
| Brand | KSA |
| Material Grade | ALLOY 20 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Bend Angle | 90 degree |
| Nominal Size | 1/2 inch |
| Product Type | Long Radius |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Grade | yes |
| Elbow Bend Angle | yes |
| Connection | Male |
| Type | Elbow |
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Brand | yes |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | yes |
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Material | yes |
| Color | yes |
| Grade | yes |
| Type | yes |
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Connection Type | Welded |
| Material Grade | yes |
| Brand | yes |
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.25 inch |
| Bend Angle | 90 degree |
| Nominal Size | 1/2 inch |
| Product Type | Long Radius |
| Stainless Steel Rare Shape | yes |
| Tensile Strength Mpa | yes |
| Hot Forming Sizes | yes |
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Material | Alloy Steel |
| Size | 2 inches x 1.5 inches |
| Reducer Type | Concentric |
| End Connection Type | Buttweld |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4400 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Grade | yes |
| Elbow Bend Angle | yes |
| Connection | Male |
| Brand | yes |
| Thread Size | yes |
| Type | Elbow |
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Size | 2" |
| Material Grade | SS316 |
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Standard | yes |
| Shape | yes |
| Material | yes |
| Thickness | yes |
| Features | yes |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS316L |
| Usage/Application | Construction |
| Connection | Welded |
| Size | 1/2 |
| Is It Anodised | Anodised |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Size | 50 mm |
| Usage/Application | Gas Pipe |
| Head Type | Round |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Reducer Type | Concentric |
| End Connection Type | Buttweld |
| Schedule | Sch 10 |
| Size | 0.5 inch x 0.25 inch |
Prabhu (Owner)
Kedar Steel & Alloys
Ground Floor, 107/111 Shop No. 3, Matka Building, DR. Mahim Tura Marg, 3rd Kumbharwada
Madhavbaug, Mumbai - 400004, Maharashtra, India