We are Manufacturers SS Buttweld pipe fittings & stockiest & supplier of stainless steel,,Importers, Exporters, for the following materials:STAINLESS STEEL, SHEET, PLATES, COILS, TUBES, PIPES, RODS, WIRES, FLATS, STRUCTURAL, FITTINGS, FLANGES etc.Confirming to TP-202, 304, 304L, 309, 310, 310S, 316, 316S, 316TI, 321, 410, 430, 904L, NICKLE, MONEL, INCONEL, TITANIUM & ALL HIGH NICKLE GRADES.ALL ITEMS IN BRASS, COPPER, ALUMINUM, CARBON STEEL, MILD STEEL & BOILER QUALITY (BQ) ITEMS
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 inches |
| End Connection Type | Socketweld |
| Type of Coupling | Full |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Length | 5 Inch |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 inches |
| End Connection Type | Socketweld |
| Type of Coupling | Full |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Pressure Rating | 2000 lbs |
| Surface Finish | Polished |
| Length | 4 Inch |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Size | 0.5 inch |
| End Connection Type | Threaded |
| Type of Coupling | Full |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Pressure Rating | 2000 lbs |
| Surface Finish | Polished |
| Length | 4 Inch |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Size | 0.5 inch |
| End Connection Type | Socketweld |
| Type of Coupling | Half |
| Usage/Application | Gas Pipe |
| Pressure Rating | 3000 lbs |
| Length | 4 Inch |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| End Connection Type | Buttweld |
| Type of Coupling | Full |
| Usage/Application | Chemical Handling Pipe |
| Pressure Rating | 3000 lbs |
| Length | AS PER STANDARD |
| Range | Socket |
| Size/Diameter | 3 inches |
| Size | 1 inch |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Size | 1 inch |
| Material | SS |
| End Connection Type | Socketweld |
| Type of Coupling | Half |
| Usage/Application | Chemical Handling Pipe |
| Pressure Rating | 3000 lbs |
| Size/Diameter | 1 inch |
| Thickness | 3000# |
| Model Name/Number | KSA25 |
| Range | Socket |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 3 inches |
| Material | SS |
| End Connection Type | Socketweld |
| Type of Coupling | Full |
| Usage/Application | Chemical Handling Pipe |
| Pressure Rating | 3000 lbs |
| Range | Socket |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 3 inches |
| Usage/Application | Chemical Fertilizer Pipe |
| Material | SS304 |
| Thread Size | MALE ADN FEMAL |
| Connection | YES |
| Surface Finish | CNC |
| Country of Origin | Made in India |
| TYPE | HEX |
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Size | 0.5 inch |
| End Connection Type | Socketweld |
| Type of Coupling | Full |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Pressure Rating | 3000 lbs |
| Length | FULL |
| Thickness | THRED |
| Model Name/Number | 45 |
| Surface Finish | CNC |
| Flow Rate | 0 |
| Packaging Size | 0 |
| Packaging Type | 0 |
| Tensile Strength | YES |
| Weight | YES |
| Valve Type | YES |
| Class | 3000 |
| Pressure | YES |
| Rate Pressure | YES |
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Size | 0.25 inch |
| End Connection Type | Buttweld |
| Type of Coupling | Full |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Pressure Rating | 2000 lbs |
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Size | 0.5 inch |
| Material | SS |
| End Connection Type | Buttweld |
| Type of Coupling | Full |
| Usage/Application | Chemical Handling Pipe |
| Pressure Rating | 3000 lbs |
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Length | 50MM |
| Thickness | 3000# |
| Model Name/Number | KSA25 |
| Range | Plug |
Minimum order quantity: 10 Piece
Prabhu (Owner)
Kedar Steel & Alloys
Ground Floor, 107/111 Shop No. 3, Matka Building, DR. Mahim Tura Marg, 3rd Kumbharwada
Madhavbaug, Mumbai - 400004, Maharashtra, India