We are Manufacturers SS Buttweld pipe fittings & stockiest & supplier of stainless steel,,Importers, Exporters, for the following materials:STAINLESS STEEL, SHEET, PLATES, COILS, TUBES, PIPES, RODS, WIRES, FLATS, STRUCTURAL, FITTINGS, FLANGES etc.Confirming to TP-202, 304, 304L, 309, 310, 310S, 316, 316S, 316TI, 321, 410, 430, 904L, NICKLE, MONEL, INCONEL, TITANIUM & ALL HIGH NICKLE GRADES.ALL ITEMS IN BRASS, COPPER, ALUMINUM, CARBON STEEL, MILD STEEL & BOILER QUALITY (BQ) ITEMS
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Size | 4inch |
| Bend Angle | 90 degree |
| Nominal Size | 4 INC |
| Product Type | Long Radius |
| Bend Radius | 2D |
| Usage/Application | Fabric Dyeing Machine |
| Thickness | 3mm |
| End Connection Type | Buttweld |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Schedule | Sch 10 |
| SS Grade | SS316 |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 225 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Size/Diameter | 3/4 inch |
| Bend Radius | 3D |
| Bend Angle | 90 degree |
| End Connection Type | Socketweld |
| Usage/Application | Gas Pipe |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Bend Angle | 45 degree |
| Nominal Size | 3 INCH |
| Product Type | Long Radius |
| Nominal Diameter | 88.9 |
| Schedule | Sch 40 |
| Usage/Application | Chemical Handling Pipe |
| Thickness | 5.5 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Material | Metal |
| Size/Diameter | 2 inch |
| Bend Radius | 1.5D |
| Bend Angle | 180 degree |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Chemical Handling Pipe |
| Thickness | 2.7 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1150 / Piece Get Latest Price
| Material | Metal |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | MILLE PIPE |
| Size/Diameter | 3 INCH |
| Bend Radius | 2D |
| Bend Angle | 90 degree |
| Thickness | 3MM |
| Grade | SS316/316L |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Bend Radius | 2D |
| Bend Angle | 180 degree |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Size | 6inch |
| Thickness | 10mm |
| Shape | U |
| SS Grade | 304 |
| Schedule | Sch 40 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1150 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Bend Radius | 1.5D |
| Bend Angle | 90 degree |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Chemical Handling Pipe |
| Size | 2 inch |
| Pressure | 1040 |
| Thickness | 4MM |
| Grade | 316 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
KEDAR STEEL & ALLOYS We are Manufacturers SS Buttweld pipe fittings & stockiest & supplier of stainless steel(ELBOW , 2D ,3D, 5D, POLICE ELBOW , TEE , ECC REDUCER, CON REDUCER, BELLOW , U BEND , DISHEND CAP ,UNION , NIPPLE , SOCKET WELD , FLANGES, NUT BOLT STUD )
Grades of ~Materials(SS316, SS316L, SS304, SS304L ,SS321, SS317 ,SS310, SS910, 9010, SS 2205Duplex,super duplex)
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Size/Diameter | 1/2 inch |
| Bend Radius | 5D |
| Bend Angle | 90 degree |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Size | 4inch |
| Thickness | 8mm |
| Shape | U |
| SS Grade | 304 |
| Corrosion Resistance | Yes |
Minimum order quantity: 100 Piece
Prabhu (Owner)
Kedar Steel & Alloys
Ground Floor, 107/111 Shop No. 3, Matka Building, DR. Mahim Tura Marg, 3rd Kumbharwada
Madhavbaug, Mumbai - 400004, Maharashtra, India