We are Manufacturers SS Buttweld pipe fittings & stockiest & supplier of stainless steel,,Importers, Exporters, for the following materials:STAINLESS STEEL, SHEET, PLATES, COILS, TUBES, PIPES, RODS, WIRES, FLATS, STRUCTURAL, FITTINGS, FLANGES etc.Confirming to TP-202, 304, 304L, 309, 310, 310S, 316, 316S, 316TI, 321, 410, 430, 904L, NICKLE, MONEL, INCONEL, TITANIUM & ALL HIGH NICKLE GRADES.ALL ITEMS IN BRASS, COPPER, ALUMINUM, CARBON STEEL, MILD STEEL & BOILER QUALITY (BQ) ITEMS
₹ 230 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Grade | 316 |
| Thickness | 5 mm |
| Steel Grade | SS304 L |
| Usage / Application | Building & Construction |
| Origin | Indian |
| Technique | Hot Rolled |
| Color | Silver |
| Finish | 2D |
| Surface Treatment | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Size | 0.375 inch |
| End Connection Type | Socketweld |
| Type of Coupling | Half |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Pressure Rating | 2000 lbs |
| Thickness | 10 mm |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
KEDAR STEEL & ALLOYS We are Manufacturers SS Buttweld pipe fittings & stockiest & supplier of stainless steel(ELBOW , 2D ,3D, 5D, POLICE ELBOW , TEE , ECC REDUCER, CON REDUCER, BELLOW , U BEND , DISHEND CAP ,UNION , NIPPLE , SOCKET WELD , FLANGES, NUT BOLT STUD )
Grades of ~Materials(SS316, SS316L, SS304, SS304L ,SS321, SS317 ,SS310, SS910, 9010, SS 2205Duplex,super duplex)
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Size | 2" |
| Material Grade | SS316 |
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Standard | yes |
| Shape | yes |
| Material | yes |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Size | 0.25 inch |
| Material | SS |
| End Connection Type | Buttweld |
| Type of Coupling | Full |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Size/Diameter | 0.5 inch |
₹ 110 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Size | 1/2 inch |
| Material | SS |
| Type of Tee | Straight |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Schedule | Sch 20 |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.25 inch |
| Bend Angle | 90 degree |
| Nominal Size | 1/2 inch |
| Product Type | Long Radius |
| Stainless Steel Rare Shape | yes |
| Tensile Strength Mpa | yes |
₹ 1350 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Size | 1/2 inch |
| Material | SS |
| Type of Tee | Straight |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Brand | yes |
| Material Grade | yes |
| Color | yes |
₹ 230 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Size/Diameter | 2 inch |
| Bend Radius | 1.5D |
| Bend Angle | 90 degree |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.25 inch |
| Bend Angle | 90 degree |
| Nominal Size | 1/2 inch |
| Product Type | Long Radius |
₹ 1750 / Piece Get Latest Price
| Size | 3" |
| Material Grade | SS316 |
| Standard | SS316/316L |
| Shape | ROUND |
| Material | 316 |
| Thickness | 5.5 |
| Features | YES |
| Technics | YES |
| Model Name/Number | KSA80 |
| Pressure Rating | YES |
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Size | 2" |
| Material Grade | SS316 |
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Standard | yes |
| Shape | yes |
| Material | yes |
| Thickness | yes |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Size | 2" |
| Standard | yes |
| Shape | yes |
| Material Grade | SS316 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Size | 2" |
| Standard | yes |
| Material Grade | SS316 |
| Shape | yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Tensile Strength | yes |
| Working Pressure | yes |
| Tube Fittings | yes |
| Export Destination | yes |
| Wall Thickness | yes |
| End Connection | yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Size | 2 inch |
| Material Grade | SS304 |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Prabhu (Owner)
Kedar Steel & Alloys
Ground Floor, 107/111 Shop No. 3, Matka Building, DR. Mahim Tura Marg, 3rd Kumbharwada
Madhavbaug, Mumbai - 400004, Maharashtra, India