We are Manufacturers SS Buttweld pipe fittings & stockiest & supplier of stainless steel,,Importers, Exporters, for the following materials:STAINLESS STEEL, SHEET, PLATES, COILS, TUBES, PIPES, RODS, WIRES, FLATS, STRUCTURAL, FITTINGS, FLANGES etc.Confirming to TP-202, 304, 304L, 309, 310, 310S, 316, 316S, 316TI, 321, 410, 430, 904L, NICKLE, MONEL, INCONEL, TITANIUM & ALL HIGH NICKLE GRADES.ALL ITEMS IN BRASS, COPPER, ALUMINUM, CARBON STEEL, MILD STEEL & BOILER QUALITY (BQ) ITEMS
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Size | 6 x 4inch |
| Material | Stainless Steel |
| Reducer Type | Pipe Reducer |
| Schedule | Sch 10 |
| Color | Silver |
| Is It Rust Proof | Rust Proof |
| Usage/Application | Pipe Fittings |
| Thickness | 8mm |
| SS Grade | 304 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 80 / Unit Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Reducer Type | Concentric |
| Size | 1 X 3/4inch |
| Color | Silver |
| Is It Rust Proof | Rust Proof |
| Usage/Application | Pipe Fittings |
| Thickness | 8mm |
| Corrosion Resistance | Yes |
| SS Grade | 316 |
Minimum order quantity: 100 Unit
₹ 450 / Unit Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Reducer Type | Concentric |
| Size | 2/3inch |
| Color | Silver |
| Is It Rust Proof | Rust Proof |
| Usage/Application | Pipe Fittings |
| Thickness | 8mm |
| SS Grade | 304 |
| Corrosion Resistance | Yes |
Minimum order quantity: 100 Unit
₹ 300 / Unit Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Reducer Type | Concentric |
| Schedule | Sch 10 |
| Size | 2 x 1/2inch |
| Color | Silver |
| Is It Rust Proof | Rust Proof |
| Usage/Application | Pipe Fittings |
| Thickness | 6mm |
| SS Grade | 304 |
| Corrosion Resistance | Yes |
Minimum order quantity: 100 Unit
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Reducer Type | Concentric |
| Thickness | 3 mm |
| Grade | 304 |
| End Connection Type | Buttweld |
| Surface Finish | Anodized, Mill Finished, Finished Polished |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 2 x 3 |
| Size/Diameter | 2 inches x 1.25 inches |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Reducer Type | Concentric |
| End Connection Type | Buttweld |
| Schedule | Sch 10 |
| Surface Finish | Anodized |
| Size | 0.75 inch x 0.25 inch |
| Color | Black |
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Material | MS |
| Reducer Type | Concentric |
| End Connection Type | Buttweld |
| Size | 1/2 inch |
| Surface Finish | Anodized |
| Color | Black |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Reducer Type | Concentric |
| End Connection Type | Buttweld |
| Available Nickel Based Steel Grade | SS304 |
| Size | 4 inches x 3 inches |
| Available Stainless Steel Grade | SS304 |
| Size/Diameter | 4 inches x 3 inches |
| Surface Finish | Mill Finished |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Reducer Type | Concentric |
| End Connection Type | Buttweld |
| Schedule | Sch 40 |
| Size | 1 X 3/4 inch |
| Pressure | 870 Degree |
| Length | 2'' |
| Surface Finish | Mill Finished |
| Color | SILVER |
| Brand | Finolex |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
KEDAR STEEL & ALLOYS We are Manufacturers SS Buttweld pipe fittings & stockiest & supplier of stainless steel(ELBOW , 2D ,3D, 5D, POLICE ELBOW , TEE , ECC REDUCER, CON REDUCER, BELLOW , U BEND , DISHEND CAP ,UNION , NIPPLE , SOCKET WELD , FLANGES, NUT BOLT STUD )
Grades of ~Materials(SS316, SS316L, SS304, SS304L ,SS321, SS317 ,SS310, SS910, 9010, SS 2205Duplex,super duplex)
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Reducer Type | Concentric |
| End Connection Type | Buttweld |
| Size | 0.5 inch x 0.25 inch |
| Tensile Strength Mpa | yes |
| Steel Grade | yes |
| Tensile Strength | yes |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Available Nickel Based Steel Grade | yes |
| Available Stainless Steel Grade | yes |
| Tensile Strength Mpa | yes |
| Cold Forming Sizes | yes |
| Hot Forming Sizes | yes |
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Available Nickel Based Steel Grade | YES |
| Available Stainless Steel Grade | YES |
| Tensile Strength Mpa | YES |
| Cold Forming Sizes | YES |
| Hot Forming Sizes | YES |
| Available Size | YES |
| Size/Diameter | 4 inches x 3 inches |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Reducer Type | Concentric |
| End Connection Type | Buttweld |
| Size | 0.5 inch x 0.25 inch |
| Size/Diameter | 0.5 inch x 0.25 inch |
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Available Nickel Based Steel Grade | YES |
| Available Stainless Steel Grade | YES |
| Tensile Strength Mpa | YES |
| Cold Forming Sizes | YES |
| Hot Forming Sizes | 2 |
| Size/Diameter | 2 inches x 1.5 inches |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Reducer Type | Eccentric |
| End Connection Type | Buttweld |
| Schedule | Sch 10 |
| Size | 1 X 3/4inch |
| Color | Silver |
| Is It Rust Proof | Rust Proof |
| Usage/Application | Pipe Fittings |
| Thickness | 8mm |
| Corrosion Resistance | Yes |
| SS Grade | 304 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 1 inch |
| Connection | Male, Female |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Fitting Type | REDUCER |
| Type | Seamless |
| Usage/Application | Chemical Handling Pipe |
| Schedule | Sch 40 |
| Material Grade | C22 |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Material | SS |
| Grade | C22 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Reducer Type | Concentric |
| End Connection Type | Buttweld |
| Schedule | Sch 10 |
| Surface Finish | Anodized |
| Size | 0.75 inch x 0.25 inch |
| Size/Diameter | 0.75 inch x 0.25 inch |
| Brand | Finolex |
| Color | Blue |
| Is It Leak Proof | Leak Proof |
| Is It Rust Proof | Non Rust Proof |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Available Nickel Based Steel Grade | 9010 |
| Available Stainless Steel Grade | 9010 |
| Tensile Strength Mpa | yes |
| Cold Forming Sizes | NORMA |
| Hot Forming Sizes | YES |
| Available Size | YES |
| Size/Diameter | 2 inches x 1.5 inches |
| Country of Origin | Made in India |
Prabhu (Owner)
Kedar Steel & Alloys
Ground Floor, 107/111 Shop No. 3, Matka Building, DR. Mahim Tura Marg, 3rd Kumbharwada
Madhavbaug, Mumbai - 400004, Maharashtra, India