We are Manufacturers SS Buttweld pipe fittings & stockiest & supplier of stainless steel,,Importers, Exporters, for the following materials:STAINLESS STEEL, SHEET, PLATES, COILS, TUBES, PIPES, RODS, WIRES, FLATS, STRUCTURAL, FITTINGS, FLANGES etc.Confirming to TP-202, 304, 304L, 309, 310, 310S, 316, 316S, 316TI, 321, 410, 430, 904L, NICKLE, MONEL, INCONEL, TITANIUM & ALL HIGH NICKLE GRADES.ALL ITEMS IN BRASS, COPPER, ALUMINUM, CARBON STEEL, MILD STEEL & BOILER QUALITY (BQ) ITEMS
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Size | 1-5 inch |
| Brand | SS 316 |
| Material Standard | ASTM A182 |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | ROD |
| Rated Pressure | 870 |
| Shape | ROUND |
| DIN Specification Flange | ROUND |
| Stainless Steel Grades | 316SS |
| Tensile Strength | BSP THRED |
Minimum order quantity: 10 Piece
KEDAR STEEL & ALLOYS We are Manufacturers SS Buttweld pipe fittings & stockiest & supplier of stainless steel(ELBOW , 2D ,3D, 5D, POLICE ELBOW , TEE , ECC REDUCER, CON REDUCER, BELLOW , U BEND , DISHEND CAP ,UNION , NIPPLE , SOCKET WELD , FLANGES, NUT BOLT STUD )
Grades of ~Materials(SS316, SS316L, SS304, SS304L ,SS321, SS317 ,SS310, SS910, 9010, SS 2205Duplex,super duplex)
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Flange Types | Companion Flange |
| Size | 1-5 inch |
| Brand | SS 304 |
| Material Standard | ANSI B16.5 |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | PLATE |
| Rated Pressure | 870 |
| Shape | ROUND |
| Is It Rust Proof | NO |
| Is It Corrosion Resistant | NO |
Minimum order quantity: 10 Piece
KEDAR STEEL & ALLOYS We are Manufacturers SS Buttweld pipe fittings & stockiest & supplier of stainless steel(ELBOW , 2D ,3D, 5D, POLICE ELBOW , TEE , ECC REDUCER, CON REDUCER, BELLOW , U BEND , DISHEND CAP ,UNION , NIPPLE , SOCKET WELD , FLANGES, NUT BOLT STUD )
Grades of ~Materials(SS316, SS316L, SS304, SS304L ,SS321, SS317 ,SS310, SS910, 9010, SS 2205Duplex,super duplex)
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 10 inch |
| Size | 5 inch |
| Flange Types | Weld Neck Flange |
| Material Standard | ASTM A182 |
| Usage/Application | Oil Industry |
| Is It Rust Proof | Yes |
| Is It Corrosion Resistant | Yes |
| Unit Pipe Length | 3 Inch |
| Surface Finish | Polished |
| Packaging Type | Box |
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 inches |
| End Connection Type | Socketweld |
| Type of Coupling | Half |
| Usage/Application | Gas Pipe |
| Length | 4 Inch |
| Pressure Rating | 3000 lbs |
| Thickness | 10 mm |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Size | 5 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Material Standard | ASTM A182 |
| Grade | 304 |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Surface Finish | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
KEDAR STEEL & ALLOYS We are Manufacturers SS Buttweld pipe fittings & stockiest & supplier of stainless steel(ELBOW , 2D ,3D, 5D, POLICE ELBOW , TEE , ECC REDUCER, CON REDUCER, BELLOW , U BEND , DISHEND CAP ,UNION , NIPPLE , SOCKET WELD , FLANGES, NUT BOLT STUD )
Grades of ~Materials(SS316, SS316L, SS304, SS304L ,SS321, SS317 ,SS310, SS910, 9010, SS 2205Duplex,super duplex)
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Material | SS |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Head Type | Round |
| Size | 15 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| CAP | SS304 |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Size | 5 inch |
| Material Standard | ASTM A105 |
| Usage/Application | Oil Industry |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Material | C276 |
| Flange Face Type | Weld Neck |
| Product Type | LONGSTUB |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Size | 5 inch |
| Material Standard | ASTM A182 |
| Usage/Application | Industrial |
| Product Type | SORF Flanges |
| Grade | 600 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Connection | Male |
| Material | yes |
| Material Grade | yes |
| Is It Rust Proof | Non Rust Proof |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Type | yes |
| Available Grade | yes |
| Connection | yes |
| Size | yes |
| Color | yes |
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Type | yes |
| Available Grade | yes |
| Connection | yes |
| Size | yes |
| Color | yes |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 20 inch |
| Size | 1 inch |
| Flange Types | Slip-On Flange |
| Material Standard | ASTM A105 |
| Usage/Application | Industrial |
| Is It Rust Proof | Yes |
| Is It Corrosion Resistant | Yes |
| Packaging Type | Box |
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 5 inch |
| Size | 5 inch |
| Flange Types | Slip-On Flange |
| Material Standard | ASTM A105 |
| Usage/Application | Oil Industry |
| Is It Rust Proof | Yes |
| Is It Corrosion Resistant | Yes |
| Packaging Type | Box |
KEDAR STEEL & ALLOYS We are Manufacturers SS Buttweld pipe fittings & stockiest & supplier of stainless steel(ELBOW , 2D ,3D, 5D, POLICE ELBOW , TEE , ECC REDUCER, CON REDUCER, BELLOW , U BEND , DISHEND CAP ,UNION , NIPPLE , SOCKET WELD , FLANGES, NUT BOLT STUD )
Grades of ~Materials(SS316, SS316L, SS304, SS304L ,SS321, SS317 ,SS310, SS910, 9010, SS 2205Duplex,super duplex)
Prabhu (Owner)
Kedar Steel & Alloys
Ground Floor, 107/111 Shop No. 3, Matka Building, DR. Mahim Tura Marg, 3rd Kumbharwada
Madhavbaug, Mumbai - 400004, Maharashtra, India