We are Manufacturers SS Buttweld pipe fittings & stockiest & supplier of stainless steel,,Importers, Exporters, for the following materials:STAINLESS STEEL, SHEET, PLATES, COILS, TUBES, PIPES, RODS, WIRES, FLATS, STRUCTURAL, FITTINGS, FLANGES etc.Confirming to TP-202, 304, 304L, 309, 310, 310S, 316, 316S, 316TI, 321, 410, 430, 904L, NICKLE, MONEL, INCONEL, TITANIUM & ALL HIGH NICKLE GRADES.ALL ITEMS IN BRASS, COPPER, ALUMINUM, CARBON STEEL, MILD STEEL & BOILER QUALITY (BQ) ITEMS
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 1.5 inches |
| Stainless Steel Rare Shape | yes |
| Tensile Strength Mpa | yes |
| Hot Forming Sizes | yes |
| Cold Forming Sizes | yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1100 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Material | MS |
| Elbow Bend Angle | 90 degree |
| Elbow Type | Long Radius |
| End Connection Type | Socketweld |
| Usage/Application | Chemical Handling Pipe |
| Alloy Rare Shape | NO |
| Nominal Conduit Size | 2'' |
| Packaging Size | GOOD |
| Size Range | 2'' |
Minimum order quantity: 10 Piece
KEDAR STEEL & ALLOYS We are Manufacturers SS Buttweld pipe fittings & stockiest & supplier of stainless steel(ELBOW , 2D ,3D, 5D, POLICE ELBOW , TEE , ECC REDUCER, CON REDUCER, BELLOW , U BEND , DISHEND CAP ,UNION , NIPPLE , SOCKET WELD , FLANGES, NUT BOLT STUD )
Grades of ~Materials(SS316, SS316L, SS304, SS304L ,SS321, SS317 ,SS310, SS910, 9010, SS 2205Duplex,super duplex)
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Elbow |
| Material | SS |
| Size | 1/2 inch |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Size/Diameter | 0.5 inch |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Size | 1 inch |
| End Connection Type | Socketweld |
| Type of Coupling | Half |
| Usage/Application | Gas Pipe |
| Pressure Rating | 2000 lbs |
| Length | 1 inc |
| Thickness | 5 |
| Model Name/Number | ksa-25 |
| Surface Finish | NO |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
KEDAR STEEL & ALLOYS We are Manufacturers SS Buttweld pipe fittings & stockiest & supplier of stainless steel(ELBOW , 2D ,3D, 5D, POLICE ELBOW , TEE , ECC REDUCER, CON REDUCER, BELLOW , U BEND , DISHEND CAP ,UNION , NIPPLE , SOCKET WELD , FLANGES, NUT BOLT STUD )
Grades of ~Materials(SS316, SS316L, SS304, SS304L ,SS321, SS317 ,SS310, SS910, 9010, SS 2205Duplex,super duplex)
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Alloy Steel Grades | C276 |
| Stainless Steel Grades | C276 |
| Inconel Grades | NO |
| Box Qty | 10 |
| Part Number | KSA276 |
| Titanium Grades | NO |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Size | 1 inch |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Gas Pipe |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.25 inch |
| Size | 15 mm |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Head Type | Round |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Material Grade | SS316 |
| Shape | yes |
| Size | 2" |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Elbow |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Thickness | yes |
| Color | yes |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Material | SS |
| Type | Straight Cross |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Color | Black |
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Size | 0.25 inch |
| End Connection Type | Buttweld |
| Type of Coupling | Full |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Pressure Rating | 2000 lbs |
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Size | 2" |
| Standard | yes |
| Shape | yes |
| Material Grade | SS316 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Size | 1/2 inch |
| Usage/Application | Gas Pipe |
| Length | YES |
| Weight | YES |
| Brand | YES |
| Rate Pressure | YES |
| Technics | YES |
| Elongation | YES |
| Tensile Strength | YES |
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Connection Type | Welded |
| Country of Origin | Made in India |
| Office | Mumbai |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS 316 |
| Size | 2 inch |
| Usage/Application | Gas Pipe |
| Length | 50MM |
| Weight | 0.500 |
| Brand | KSA |
| Rate Pressure | YES |
| Technics | YES |
| Elongation | YES |
| Tensile Strength | YES |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Size | 1/2 inch |
| Usage/Application | Gas Pipe |
| Length | 50MM |
| Weight | 0.400 |
| Brand | KSA |
| Rate Pressure | YES |
| Technics | YES |
| Elongation | YES |
| Tensile Strength | YES |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Size | 1 inch |
| Standard | yes |
| Thread Size | yes |
| Grade | yes |
| Material | yes |
| Shape | yes |
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Usage/Application | Structure Pipe |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Material Grade | SS 304 |
| Schedule | Sch 40 |
| Type of Tee | Straight |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Form | Unequal Tee |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 3 inches |
| Usage/Application | Chemical Fertilizer Pipe |
| Brand | KSA |
| Material | Hastelloy |
| Material Grade | C2000 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| End Connection Type | Buttweld |
| Material | SS |
| Size | 2 inch |
| Type of Tee | Straight |
| Usage/Application | Chemical Handling Pipe |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Material | SS304 |
| Color | SILVER |
| Usage/Application | YES |
| Corrosion Resistance | YES |
| Diameter | YES |
| Packaging Type | YES |
| Shape | YES |
| Surface Finish | YES |
| Surface Treatment | YES |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Connection | Male |
| Material | yes |
| Material Grade | yes |
| Is It Rust Proof | Non Rust Proof |
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Bend Angle | 90 degree |
| Nominal Size | 1/2 inch |
| Product Type | Long Radius |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Nominal Pipe Size | 0.25 inch |
| Size/Diameter | 0.12 inch |
| Material | SS |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Material | yes |
| Finishing | yes |
| Material Grade | yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Fitting Type | Elbow |
| Type | Seamless |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Schedule | Sch 10 |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Material | yes |
| Thread Size | yes |
| Packaging Type | yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Length | 10 mm |
| Grade | TITANIUM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Material | yes |
| Size | 2 inch |
| Usage/Application | Pneumatic Connections |
| Connection Type | yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | yes |
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Size | 2 inch |
| Schedule | Sch 20 |
| Type of Tee | Reducing |
| End Connection Type | Socketweld |
| Usage/Application | Gas Pipe |
| Form | Unequal Tee |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS 316 |
| Size | 1 inch |
| Schedule | Sch 40 |
| Type of Tee | Reducing |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Form | Reducing Tee |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS 316 |
| Size | 1 inch |
| Usage/Application | Gas Pipe |
| Material | Ms union |
| Color | Grey |
| Packaging Type | Standard |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Size | 2" |
| Standard | yes |
| Material Grade | SS316 |
| Shape | yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Size | 2" |
| Material Grade | SS316 |
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Shape | yes |
| office | Mumbai |
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Size | 2" |
| Material Grade | SS316 |
| Size/Diameter | 1.5 inches |
| Shape | CNC |
Prabhu (Owner)
Kedar Steel & Alloys
Ground Floor, 107/111 Shop No. 3, Matka Building, DR. Mahim Tura Marg, 3rd Kumbharwada
Madhavbaug, Mumbai - 400004, Maharashtra, India