We are Manufacturers SS Buttweld pipe fittings & stockiest & supplier of stainless steel,,Importers, Exporters, for the following materials:STAINLESS STEEL, SHEET, PLATES, COILS, TUBES, PIPES, RODS, WIRES, FLATS, STRUCTURAL, FITTINGS, FLANGES etc.Confirming to TP-202, 304, 304L, 309, 310, 310S, 316, 316S, 316TI, 321, 410, 430, 904L, NICKLE, MONEL, INCONEL, TITANIUM & ALL HIGH NICKLE GRADES.ALL ITEMS IN BRASS, COPPER, ALUMINUM, CARBON STEEL, MILD STEEL & BOILER QUALITY (BQ) ITEMS
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Material | SS 310 |
| Size | 1-5 inch |
| Flange Face Type | Weld Neck |
| Usage/Application | Industrial |
| Single piece Length | 1''-5'' |
| Product Type | STEEL |
| Rated Pressure | 870 Degree |
| Shape | ROUND |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Standard | ASTM A182 |
| Brand | KSA |
Minimum order quantity: 10 Piece
KEDAR STEEL & ALLOYS We are Manufacturers SS Buttweld pipe fittings & stockiest & supplier of stainless steel(ELBOW , 2D ,3D, 5D, POLICE ELBOW , TEE , ECC REDUCER, CON REDUCER, BELLOW , U BEND , DISHEND CAP ,UNION , NIPPLE , SOCKET WELD , FLANGES, NUT BOLT STUD )
Grades of ~Materials(SS316, SS316L, SS304, SS304L ,SS321, SS317 ,SS310, SS910, 9010, SS 2205Duplex,super duplex)
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Size | 1 inch |
| Material | SS |
| Type of Tee | Straight |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Surface Finish | Mill Finished |
| Technics | Forged |
₹ 140 / Piece Get Latest Price
| Bend Angle | 90 degree |
| Nominal Size | 1/2 inch |
| Product Type | Long Radius |
| Schedule | Sch 20 |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| End Connection Type | Buttweld |
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Bend Angle | 90 degree |
| Nominal Size | 1/2 inch |
| Product Type | Long Radius |
| Stainless Steel Rare Shape | yes |
| Tensile Strength Mpa | yes |
| Hot Forming Sizes | yes |
| Size/Diameter | 0.25 inch |
₹ 35 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Elbow |
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Size | 1/2 inch |
| Material | SS |
| Connection Type | Welded |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Material Grade | SS304 |
| Weight | yes |
| Brand | KSA |
| Thread Size | NO |
| Design | 90 Degree |
₹ 35 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.25 inch |
| Bend Angle | 90 degree |
| Nominal Size | 1/2 inch |
| Product Type | Long Radius |
| Stainless Steel Rare Shape | yes |
| Tensile Strength Mpa | yes |
| Hot Forming Sizes | yes |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Size | 2" |
| Material Grade | SS316 |
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Standard | yes |
| Shape | yes |
| Thickness | yes |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Size | 1/2 inch |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Length | yes |
| Weight | yes |
| Brand | yes |
| Rate Pressure | yes |
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Size | 0.25 inch |
| End Connection Type | Buttweld |
| Type of Coupling | Full |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Pressure Rating | 2000 lbs |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Size | 2 inch |
| Usage/Application | Pneumatic Connections |
| Brand | yes |
| Color | yes |
| Thread Size | yes |
| Model Name/Number | yes |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Inner Diameter | 25 mm |
| Outer Diameter | 15 mm |
| Type | Sleeve |
| Connection Type | Male |
| Material | ss304 |
| Finishing Type | cnc |
| Finishing | Powder Coated |
| Rust Proof | no |
| Shape | HEX |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Connection Type | Welded |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Material Grade | SS316 |
| Shape | yes |
| Size | 2" |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Metal |
| Size/Diameter | 1/2 inch |
| Bend Radius | 1.5D |
| Bend Angle | 180 degree |
| End Connection Type | Buttweld |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 90 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Finish | YES |
| Packaging Type | YES |
| Technique | YES |
| Usage/Application | Pharmaceutical / Chemical Industry |
| Brand | KSA |
| Rate Pressure | YES |
| Standard | YES |
| Wire Gauge | YES |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 282 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Stainless Steel Rare Shape | YES |
| Tensile Strength Mpa | YES |
| Hot Forming Sizes | YES |
| Cold Forming Sizes | YES |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Material | SS |
| Fitting Type | Elbow |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Service Location | yes |
| Country of Origin | Made in India |
| PAN | INDIA |
₹ 325 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Chemical Handling Pipe |
| Thickness | 3.98 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Usage/Application | Gas Pipe |
| Connection | Male, Female |
| Material | SATINLESS STEEL |
| Material Grade | SS304 |
| Is It Rust Proof | Non Rust Proof |
| Surface Finish | YES |
| Color | YES |
| Type | YES |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Grade | MONAL |
| Type | Elbow |
| Elbow Bend Angle | 90 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Material | SS |
| Elbow Bend Angle | 90 degree |
| Elbow Type | Long Radius |
| End Connection Type | Buttweld |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Nominal Pipe Size | 0.25 inch |
| Size/Diameter | 0.12 inch |
| Material | SS |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| No. of Pins | 2 |
| Telecom/Data/Network | 25 YERS |
| Electrical Fitting | YES |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Material | SS |
| Elbow Bend Angle | 180 degree |
| Elbow Type | Long Radius |
| End Connection Type | Buttweld |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Material | Hastelloy |
| Size | 3 inch |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Thread Size | Full Thread |
| Packaging Details | Box |
| Surface Finish | Polished |
| Wall Thickness | 10 mm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Size | 1 inch |
| End Connection Type | Buttweld |
| Type of Coupling | Full |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Pressure Rating | 2000 lbs |
| Length | 4 Inch |
| Thickness | 10 mm |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS316L |
| Usage/Application | Construction |
| Connection | Welded |
| Size | 1/2 |
| Is It Anodised | Anodised |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Size | 0.25 inch |
| End Connection Type | Buttweld |
| Type of Coupling | Full |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Pressure Rating | 2000 lbs |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Manual |
| Valve Size | 2 inch |
| Maximum Pressure | YES |
| Media | Oil |
| End Connection Type | Threaded |
| Application | YES |
| Maximum Temperature | YES |
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.25 inch |
| Stainless Steel Rare Shape | YES |
| Tensile Strength Mpa | YES |
| Hot Forming Sizes | YES |
| Cold Forming Sizes | YES |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Connection Type | Welded |
| Material Grade | yes |
| Brand | yes |
| Color | yes |
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.25 inch |
| Bend Angle | 90 degree |
| Nominal Size | 1/2 inch |
| Product Type | Long Radius |
| Stainless Steel Rare Shape | yes |
| Tensile Strength Mpa | yes |
₹ 90 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Size | 50 mm |
| Usage/Application | Chemical Handling Pipe |
| Head Type | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Prabhu (Owner)
Kedar Steel & Alloys
Ground Floor, 107/111 Shop No. 3, Matka Building, DR. Mahim Tura Marg, 3rd Kumbharwada
Madhavbaug, Mumbai - 400004, Maharashtra, India