We are Manufacturers SS Buttweld pipe fittings & stockiest & supplier of stainless steel,,Importers, Exporters, for the following materials:STAINLESS STEEL, SHEET, PLATES, COILS, TUBES, PIPES, RODS, WIRES, FLATS, STRUCTURAL, FITTINGS, FLANGES etc.Confirming to TP-202, 304, 304L, 309, 310, 310S, 316, 316S, 316TI, 321, 410, 430, 904L, NICKLE, MONEL, INCONEL, TITANIUM & ALL HIGH NICKLE GRADES.ALL ITEMS IN BRASS, COPPER, ALUMINUM, CARBON STEEL, MILD STEEL & BOILER QUALITY (BQ) ITEMS
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Material | Metal |
| Size/Diameter | 2 inch |
| Bend Radius | 1D |
| Bend Angle | 90 degree |
| End Connection Type | Socketweld |
| Usage/Application | Chemical Handling Pipe |
| Thickness | 3MM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Size | 3inch |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | 316 |
| Usage/Application | Pipe Fitting |
| Schedule | Sch 10 |
| Thickness | 4mm |
| Color | Silver |
| Corrosion Resistance | Yes |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Material | SS |
| Elbow Bend Angle | 180 degree |
| Elbow Type | Long Radius |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Chemical Handling Pipe |
| Schedule | Sch 40 |
| Weight | 2 |
| Thickness | 4 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
KEDAR STEEL & ALLOYS We are Manufacturers SS Buttweld pipe fittings & stockiest & supplier of stainless steel(ELBOW , 2D ,3D, 5D, POLICE ELBOW , TEE , ECC REDUCER, CON REDUCER, BELLOW , U BEND , DISHEND CAP ,UNION , NIPPLE , SOCKET WELD , FLANGES, NUT BOLT STUD )
Grades of ~Materials(SS316, SS316L, SS304, SS304L ,SS321, SS317 ,SS310, SS910, 9010, SS 2205Duplex,super duplex)
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Size | 3 inch |
| Usage/Application | Gas Pipe |
| Material | 9010 |
| Packaging Type | AS PER |
| Connection Type | YES |
| Color | GOLD |
| Material Grade | 9010 |
| Shape | ROUND |
| Manufacturer By | YES |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Chemical Handling Pipe |
| Country of Origin | Made in India |
| gread | ss304 |
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Size | 2" |
| Material Grade | SS316 |
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Standard | yes |
| Shape | yes |
| Material | yes |
| Thickness | yes |
| Features | yes |
| Technics | yes |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Grade | yes |
| Elbow Bend Angle | yes |
| Connection | Male |
| Brand | yes |
| Thread Size | yes |
| Type | Elbow |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Grade | 304 |
| Diameter | 50 mm |
| Manufacturer By | YES |
| Heat Treatment | YES |
| Melting Point | YES |
| Rust proof | NO |
| Nominal Composition | YES |
| Country of Origin | Made in India |
Prabhu (Owner)
Kedar Steel & Alloys
Ground Floor, 107/111 Shop No. 3, Matka Building, DR. Mahim Tura Marg, 3rd Kumbharwada
Madhavbaug, Mumbai - 400004, Maharashtra, India