We are Manufacturers SS Buttweld pipe fittings & stockiest & supplier of stainless steel,,Importers, Exporters, for the following materials:STAINLESS STEEL, SHEET, PLATES, COILS, TUBES, PIPES, RODS, WIRES, FLATS, STRUCTURAL, FITTINGS, FLANGES etc.Confirming to TP-202, 304, 304L, 309, 310, 310S, 316, 316S, 316TI, 321, 410, 430, 904L, NICKLE, MONEL, INCONEL, TITANIUM & ALL HIGH NICKLE GRADES.ALL ITEMS IN BRASS, COPPER, ALUMINUM, CARBON STEEL, MILD STEEL & BOILER QUALITY (BQ) ITEMS
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Inner Diameter | 8 mm |
| Material | SS |
| Size | 2 inch |
| Outer Diameter | 39 mm |
| Surface Finish | Zinc Plated |
| Thickness | 2 mm |
| Material Grade | SS 306 |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Packet |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Country of Origin | Made in India |
KEDAR STEEL & ALLOYS We are Manufacturers SS Buttweld pipe fittings & stockiest & supplier of stainless steel(ELBOW , 2D ,3D, 5D, POLICE ELBOW , TEE , ECC REDUCER, CON REDUCER, BELLOW , U BEND , DISHEND CAP ,UNION , NIPPLE , SOCKET WELD , FLANGES, NUT BOLT STUD )
Grades of ~Materials(SS316, SS316L, SS304, SS304L ,SS321, SS317 ,SS310, SS910, 9010, SS 2205Duplex,super duplex)
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Material Standard | ASTM A182 |
| Type | SS304 |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 6900 / Piece Get Latest Price
| Size | 10 inch |
| Type | SS304 |
| Usage/Application | Industrial |
| Material Standard | ASTM A182 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 170 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Material Standard | ASTM A105 |
| Fitting Type | Elbow |
| Material | SS |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Size | 5 inch |
| Material Standard | ASTM A182 |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Pneumatic Connections |
| Size | 2 inch |
| Material | yes |
| Connection Type | yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Material Standard | ASTM A105 |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | yes |
| Rated Pressure | yes |
| Shape | yes |
| Color | yes |
| Surface Finish | yes |
| Size/Diameter | 1/4 inch |
| Size | 1 inch |
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Size | 4'' |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | CNC |
| Surface Treatment | YES |
| Tensile Strength | YES |
| Material | Stainless Steel |
| Material Standard | ASTM A182 |
| Grade | SS304 |
| Type | Blind Flange |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Type | yes |
| Available Grade | yes |
| Connection | yes |
| Size | yes |
| Color | yes |
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Pneumatic Connections |
| Size | 2 inch |
| Material | yes |
| Connection Type | yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Pneumatic Connections |
| Size | 2 inch |
| Material | yes |
| Connection Type | yes |
| Country of Origin | Made in India |
Prabhu (Owner)
Kedar Steel & Alloys
Ground Floor, 107/111 Shop No. 3, Matka Building, DR. Mahim Tura Marg, 3rd Kumbharwada
Madhavbaug, Mumbai - 400004, Maharashtra, India