We are Manufacturers SS Buttweld pipe fittings & stockiest & supplier of stainless steel,,Importers, Exporters, for the following materials:STAINLESS STEEL, SHEET, PLATES, COILS, TUBES, PIPES, RODS, WIRES, FLATS, STRUCTURAL, FITTINGS, FLANGES etc.Confirming to TP-202, 304, 304L, 309, 310, 310S, 316, 316S, 316TI, 321, 410, 430, 904L, NICKLE, MONEL, INCONEL, TITANIUM & ALL HIGH NICKLE GRADES.ALL ITEMS IN BRASS, COPPER, ALUMINUM, CARBON STEEL, MILD STEEL & BOILER QUALITY (BQ) ITEMS
₹ 1350 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Material | SS |
| Elbow Bend Angle | 90 degree |
| Elbow Type | Long Radius |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| End Connection Type | Socketweld |
| Type of Coupling | Reducing |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Pressure Rating | 2000 lbs |
| Thickness | 4 mm |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 1 inch |
| Length | 3 Inch |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Size | 1 inch |
| Material Grade | SS 304 |
| Schedule | Sch 20 |
| Type of Tee | Reducing |
| End Connection Type | Socketweld |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Thickness | 10 mm |
| Form | Reducing Tee |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 5 inch |
| Size | 5 inch |
| Flange Types | Weld Neck Flange |
| Material Standard | ASTM A182 |
| Usage/Application | Oil Industry |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Surface Finish | Polished |
| Packaging Type | Packet |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 1.5 inches |
| Bend Angle | 45 degree |
| Nominal Size | 1 inch |
| Product Type | Short Radius |
| Schedule | Sch 40 |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 10 inch |
| Size | 5 inch |
| Flange Types | Weld Neck Flange |
| Usage/Application | Oil Industry |
| Is It Rust Proof | Yes |
| Is It Corrosion Resistant | Yes |
| Packaging Type | Box |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 inches |
| End Connection Type | Socketweld |
| Type of Coupling | Full |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Pressure Rating | 2000 lbs |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Material | Ms |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Black & silver , grey |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Hydraulic Pipe |
| Connection Type | Welded |
| Color | Silver |
| Shape | Round |
| Technique | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Size | 50 mm |
| Material Grade | SS 304 |
| Material | SS |
| Usage/Application | Gas Pipe |
| Head Type | Round |
| Finish | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Technique | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS316L |
| Usage/Application | Construction |
| Connection | Welded |
| Size | 1/2 |
| Is It Anodised | Anodised |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Size | 2" |
| Material Grade | SS316 |
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Standard | yes |
| Shape | yes |
| Material | yes |
| Thickness | yes |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| End Connection Type | Socketweld |
| Type of Coupling | Full |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Pressure Rating | 2000 lbs |
| Size | 2 inches |
| Length | 2 Inch |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS316L |
| Usage/Application | Construction |
| Connection | Welded |
| Size | 1/2 |
| Is It Anodised | Anodised |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS304 |
| Size/Diameter | 0.25 inch |
| Bend Angle | 90 degree |
| Nominal Size | 1/2 inch |
| Product Type | Long Radius |
| Stainless Steel Rare Shape | yes |
| Tensile Strength Mpa | yes |
| Hot Forming Sizes | yes |
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Bend Angle | 90 degree |
| Nominal Size | 2 inch |
| Product Type | Short Radius |
| Schedule | Sch 40 |
| Usage/Application | Chemical Handling Pipe |
| Weight | 0.300 |
| Thickness | 3.98 |
| End Connection Type | Buttweld |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.25 inch |
| Bend Angle | 90 degree |
| Nominal Size | 1/2 inch |
| Product Type | Long Radius |
| Stainless Steel Rare Shape | yes |
| Tensile Strength Mpa | yes |
| Hot Forming Sizes | yes |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Connection Type | Welded |
| Country of Origin | Made in India |
| PAN | INDIA |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 16 mm |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 19999 / Piece Get Latest Price
| Material | Metal |
| Size/Diameter | 6"NB SCH 40 |
| Bend Radius | 1.5D |
| Bend Angle | 180 degree |
| End Connection Type | Buttweld |
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Connection Type | Welded |
| Material Grade | yes |
| Brand | yes |
| Color | yes |
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS304 |
| Size/Diameter | 0.25 inch |
| Bend Angle | 90 degree |
| Nominal Size | 1/2 inch |
| Product Type | Long Radius |
| Stainless Steel Rare Shape | yes |
| Tensile Strength Mpa | yes |
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Size | 2" |
| Material Grade | SS316 |
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Standard | yes |
| Shape | yes |
| Material | yes |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| End Connection Type | Buttweld |
| Type of Coupling | Full |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Size | 0.25 inch |
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Stainless Steel Rare Shape | NO |
| Tensile Strength Mpa | YES |
| Hot Forming Sizes | YES |
| Cold Forming Sizes | YES |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Material | Metal |
| Size/Diameter | 1/2 inch |
| Bend Radius | 1.5D |
| Bend Angle | 180 degree |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Nominal Pipe Size | 0.5 inch |
| Material | Metal |
| Size/Diameter | 1/2 inch |
| Bend Radius | 1.5D |
| Bend Angle | 180 degree |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Size | 2" |
| Material Grade | cs |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.25 inch |
| Size | 1/2 inch |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Chemical Handling Pipe |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Size | 2 inch |
| Schedule | Sch 20 |
| Type of Tee | Reducing |
| End Connection Type | Socketweld |
| Usage/Application | Gas Pipe |
| Form | Reducing Tee |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Usage/Application | yes |
| Brand | yes |
| Material | yes |
| Color | yes |
| Model Name/Number | yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2200 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1 Inch |
| End Connection Type | Threaded |
| Automation Grade | Manual |
| Maximum Pressure | YES |
| Media | Gas |
| Application | YES |
| Maximum Temperature | YES |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inch |
| Material | SS |
| Usage/Application | Chemical Handling Pipe |
| Thickness | 3.98 |
| Pressure | YES |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304L |
| Steel Grade | SS304 L |
| Origin | Indian |
| Design | Etching |
| Technique | Cold Rolled |
| Thickness | 5 mm |
| Color | Silver |
| Finish | 2D |
| Surface Treatment | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/4 Inch |
| Type | Pin Bush Coupling |
| Material | SS |
| End Connection Type | Buttweld |
| Type of Coupling | Reducing |
| Usage/Application | Gas Pipe |
| Pressure Rating | 3000 lbs |
| Range | Plug |
| Country of Origin | Made in India |
| Size/Diameter | 1.5 inches |
KEDAR STEEL & ALLOYS We are Manufacturers SS Buttweld pipe fittings & stockiest & supplier of stainless steel(ELBOW , 2D ,3D, 5D, POLICE ELBOW , TEE , ECC REDUCER, CON REDUCER, BELLOW , U BEND , DISHEND CAP ,UNION , NIPPLE , SOCKET WELD , FLANGES, NUT BOLT STUD )
Grades of ~Materials(SS316, SS316L, SS304, SS304L ,SS321, SS317 ,SS310, SS910, 9010, SS 2205Duplex,super duplex)
₹ 290 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Bend Angle | 90 degree |
| Nominal Size | 2 inch |
| Product Type | Short Radius |
| Usage/Application | Chemical Handling Pipe |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 160 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| End Connection Type | Buttweld |
| Type of Coupling | Full |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Size | 0.25 inch |
₹ 110 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Size | 1/2 inch |
| Material | SS |
| Type of Tee | Straight |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Hindware |
| Type Of Sanitary Ware | Wash Basins |
| Type | Brass Bathroom Fittings |
| Finishing Type | Nickel Plated |
Prabhu (Owner)
Kedar Steel & Alloys
Ground Floor, 107/111 Shop No. 3, Matka Building, DR. Mahim Tura Marg, 3rd Kumbharwada
Madhavbaug, Mumbai - 400004, Maharashtra, India