We are Manufacturers SS Buttweld pipe fittings & stockiest & supplier of stainless steel,,Importers, Exporters, for the following materials:STAINLESS STEEL, SHEET, PLATES, COILS, TUBES, PIPES, RODS, WIRES, FLATS, STRUCTURAL, FITTINGS, FLANGES etc.Confirming to TP-202, 304, 304L, 309, 310, 310S, 316, 316S, 316TI, 321, 410, 430, 904L, NICKLE, MONEL, INCONEL, TITANIUM & ALL HIGH NICKLE GRADES.ALL ITEMS IN BRASS, COPPER, ALUMINUM, CARBON STEEL, MILD STEEL & BOILER QUALITY (BQ) ITEMS
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Grade | 316 |
| Thickness | 3 mm |
| Steel Grade | SS316 L |
| Technique | Hot Rolled |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Finish | 2D |
| Origin | Indian |
| Color | Silver |
| Usage / Application | Automotive Industry |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250 / Kg Get Latest Price
| Grade | 316 |
| Thickness | 1 mm |
| Steel Grade | SS316 L |
| Technique | Hot Rolled |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Finish | 2B |
| Origin | Indian |
| Color | Silver |
| Usage / Application | Automotive Industry |
| Hardness Type | Soft |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Size | 3/4 inch |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Material Grade | SS316 |
| Material | SS |
| Pipe Fluid | Chemical |
| Surface Finish | Anodized |
| Type | Welded |
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304L |
| Steel Grade | SS316 L |
| Origin | Indian |
| Design | Etching |
| Technique | Hot Rolled |
| Color | Silver |
| Thickness | 2 mm |
| Finish | 2D |
| Surface Treatment | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304L |
| Steel Grade | SS316 L |
| Design | Etching |
| Origin | Indian |
| Technique | Cold Rolled |
| Thickness | 2 mm |
| Color | Silver |
| Finish | 2D |
| Surface Treatment | Embossed |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304L |
| Steel Grade | SS316 L |
| Origin | Indian |
| Design | Etching |
| Technique | Cold Rolled |
| Color | Silver |
| Thickness | 2 mm |
| Finish | 2D |
| Surface Treatment | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
Prabhu (Owner)
Kedar Steel & Alloys
Ground Floor, 107/111 Shop No. 3, Matka Building, DR. Mahim Tura Marg, 3rd Kumbharwada
Madhavbaug, Mumbai - 400004, Maharashtra, India